A helyes ülés kivitelezése

A gerincünk nem ülésre lett tervezve. Viszont mindennapjaink során a napunk felét óhatatlanul ülve töltjük.

Ülünk munka közben, ülünk az autóban/buszon munkába jövet-menet, ülünk étkezések közben, pihenés közben este a TV előtt és kütyüzés közben is.

Amennyiben olyan munkánk van, hogy monitor előtt kell eltöltenünk napunk nagy részét, fontos, hogy próbáljunk a gerincünk ergonómiájának eleget tenni, amivel javarészt csökkenthetőek a statikus terhelés kellemetlen következményei, mint az izmok és szövetek hosszútávú megrövidülése vagy éppen túlnyúlása, gyengülése, vagy akár a kompenzációjuk miatti megfeszülése, bemerevedése.

A helyes ülés alapelvei közé tartozik a gerinc természetes görbületeinek fenntartása és a megfelelő munkaállomás kialakítása.

A helyes ülés néhány fontosabb szempontja

* A nyak- és vállfájdalom, merevség elkerülésére, fontos, hogy a monitor felső részén legyen a tekintetünk, anélkül, hogy fel-vagy lefele kellene hozzá billenteni a fejünket.

* Az egér közel legyen a billentyűzethez, hogy ne kelljen folyton egyirányba nyújtózkodni.

* A felkar és az alkar 90 fokot zárjon be, a vállakat leengedve, lazán gépeljünk.

* Hátunk egyenes helyzetben legyen. Ne dőljünk hátra, de leginkább előre!

* Combjaink vízszintesen legyenek és lábszárainkkal derékszöget zárjanak be.

Egy kis ideig még nem gond, nade ki bírja ezt a helyzetet hosszú időn át fenntartani? Egy idő után attól görcsöl be a tested, hogy nem hagyod kibillenni őt ebből a kényszerű, erőltetett testtartásból.

De nem csak a gerincednek káros az ülés. A mozgásszegény életmód hosszútávon szív- és érrendszeri panaszokat is okozhat, lelassul a vérkeringés, aminek követkeménye a gyengülő vérellátás, ami több szerved működését károsíthatja a sejtszinten lezajló elégtelen anyagcsere folyamatok miatt. Arról nem is beszélve, hogy a mozgásszegény életmód nem kedvez sem a koleszterinszintednek sem a vércukorszintednek.

Az alábbiakban bemutatok neked néhány eszközt, amelyek segítségedre lehetnek a helyes ülés kivitelezésében, illetve javítják az ülés minőségét és csökkentik a gerincedre nehezedő nyomást.

Speciális segédeszközök és az aktív ülés

Deréktámasz

Amennyiben nincs beépített derékkiemelő betét a székedben és az autód ülésében, akkor tanácsos minél előbb beszerezned egy hordozható deréktámaszt, ami kellő támaszt nyújt a gerinced alsó szakaszának és segít megtartani gerinced természetes homorulatát, ebben az igencsak sérülékeny testhelyzetben. Hiszen, ahogy megfeledkezel magadról és elkezd fáradni a tested, egyre jobban elkezd a hátad felső szakasza görnyedni, vállaid előre esnek, fejed előre tolódik, a nyaki lordózis kiegyenesedik. Mindez óriási terhelést ró a derekadnál lévő csigolyákra. Reagálva a helyzetre, egy ideig kompenzálnak ugyan, de az állandó egyirányú nyíró erő következtében sajnos egy idő után degenerálódni fognak. Amennyiben mindezeket fontolóra véve, be szeretnél szerezni egy deréktámaszt, az javaslom, hogy mindenképpen vess egy pillantást Gerincfrissítő párnánkra, mely kemény EVA habszivacs anyagának köszönhetően megfelelő támaszt nyújt derekad számára.

Ékpárna

A fentiek elkerülése végett, nagyon hatékony eszköz lehet egy megfelelő keménységű és dőlésszögű ékpárna, amely előre billenti a medencét, ezáltal segít fenntartani derekad természetes ívét és a helyes testtartást ülés közben. Az ékpárna használata különösen hasznos lehet hosszú távú ülés esetén.

Dyn-air párna

Ez egy levegővel töltött párna, amely instabil felületet biztosít, így folyamatosan mikro-mozgásokra készteti a testet. Ez az aktív ülés egyik formája, amely erősíti a törzs mélyizmait és korrigálja a testtartást.

Óriás labda

Az óriás labda instabil felülete is folyamatos mikro-mozgásokra készteti a testet. Ezek az apró mozgások aktiválják a törzs izmait, így erősítve azokat. A labda folyamatos egyensúlyozásra késztet. Ez az aktív ülésfajta segít megelőzni a hosszú ideig tartó statikus testtartásból eredő feszültségeket és fájdalmakat. Bár órákig nem célszerű rajta sem ülni.

Aktív ülés

Az aktív ülés lényege, hogy ülés közben folyamatosan mozogjunk, ezzel minimalizáljuk az egyoldalú terhelést, serkentjük vele a vérkeringést, illetve aktiváljuk a mélyizmokat. Az aktív üléshez variálhatjuk az előzőleg felsorolt, dinamikus eszközöket, vagy váltogathatjuk székünkön ülve a testhelyzeteket.

Összefoglalva, a lényeg, hogy legalább 10 percenként kelj fel a székből és mozgasd meg magad. Mikor pedig ülnöd kell, azt a lehető legoptimálisabb helyzetben tegyed gerinced és a tested szempontjából.

Picture of Sziszó

Sziszó

Hasonló cikkek

A helyes ülés kivitelezése

A gerincünk nem ülésre lett tervezve. Viszont mindennapjaink során a napunk felét óhatatlanul ülve töltjük. Ülünk munka közben, ülünk az autóban/buszon munkába jövet-menet, ülünk étkezések

Tovább olvasom »

Iratkozz fel a 10% kedvezményért!